گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی آیا ما انسان‌ها اثر انگشت داریم؟

انسان‌ها و بسیاری از اعضای خانواده نخستی‌ها، روی پوست دستان و پاهای خود خطوط ویژه‌ای دارند که به صورت دوایر و منحنی‌های تودرتو دیده می‌شوند. این خطوط راحت نقش م

آیا ما انسان‌ها اثر انگشت داریم؟

آیا ما انسان ها اثر انگشت داریم؟

عبارات مهم : انگشت

انسان ها و بسیاری از اعضای خانواده نخستی ها، روی پوست دستان و پاهای خود خطوط خاص ای دارند که به صورت دوایر و منحنی های تودرتو دیده می شوند. این خطوط راحت نقش مهمی در روند فرگشتی ما داشته اند و به کمک آن ها می توانیم اشیاء را در دست بگیریم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از سیناپرس، پوست انسان در بخش های کف دست و نوک انگشتان دارای خطوط خاصی است که در هر شخصی منحصربه فرد است و پیدا کردن دو نفر با شکل اثر انگشت یکسان، تقریبا غیرممکن هست. ولی این سؤال جهت خیلی ها پیش آمده است که به جز شاخصه های زیست سنجی، در کل کاربرد این خطوط منحنی در دست ها و پاهای انسان چیست؟

آیا ما انسان‌ها اثر انگشت داریم؟

این خطوط روی پوست به دست ها و پاهای انسان کمک می کند تا خاصیت چسبندگی بیشتری داشته باشند و اشیاء را راحت تر لمس و جابه جا کنند. جانوران و موجوداتی که چنین خطوطی در دست وپاهایشان ندارند، در مقایسه با دیگر موجودات دارای این ویژگی، زیاد سر می خورند و توانایی کمتری جهت گرفتن اشیا دارند.

البته انسان تنها عضو خانواده نخستی ها نیست که اثر انگشت دارد؛ زیاد اعضای خانواده میمون ها هم از این شاخصه بهره می برند تا بهتر و کارآمدتر از دست وپایشان استفاده کنند. حدود ۶ میلیون سال پیش، انسان ریخت ها روی درخت ها زندگی می کردند و نبودن این خطوط روی پوست، باعث زیاد کردن خطر سقوط از درخت و از بین رفتن آن ها می شد. به این ترتیب در روند فرگشت انسان ریخت ها، این خطوط و علائم روی پوست دست وپای آن ها ظاهر شد. بعدتر و با توجه به نیاز نخستین گونه های انسان جهت ابزارسازی و استفاده از ابزار، این خطوط زیاد و پیچیده تر شد.

انسان‌ها و بسیاری از اعضای خانواده نخستی‌ها، روی پوست دستان و پاهای خود خطوط ویژه‌ای دارند که به صورت دوایر و منحنی‌های تودرتو دیده می‌شوند. این خطوط راحت نقش م

ممکن است سؤال دیگری به ذهنتان برسد که انسان امروزی با داشتن امکاناتی مانند کفش، دستکش و … چه نیازی به این خطوط و منحنی های عجیب وغریب روی پوست دست وپای خود دارد؟ دانشمندان در پاسخ به این سؤال ادعا می کنند که اگرچه بشر امروز به امکاناتی مانند کفش و دستکش دسترسی دارد، ولی در زیاد تاریخچه فرگشتی خود، این امکانات را نداشت و فقط به این خطوط به ظاهر راحت متکی بود.

شاید عجیب به نظر برسد، ولی همین شاخصه در پوست کف دست وپای انسان موجب شد تا این موجود، عمر بیشتری پیدا کند و خطر فوت او کمتر شود. درواقع این خطوط را می توان هدیه ای در روند فرگشتی انسان دانست که اگرچه ممکن است امروزه کاربرد زیادی جهت زیاد کردن طول زندگی وی نداشته باشد، ولی هنوز انسان جهت گرفتن اشیا و سر نخوردن آن ها از دستانش، به خطوط کف دستش نیاز دارد.

واژه های کلیدی: انگشت | زندگی | خانواده | اثر انگشت | پوست انسان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz